První zoubky a jak na ně?

Jak můžeme dětem  při prořezávání zoubků ulevit?

Výbornou  pomůckou při prořezávání prvních zoubků  jsou různé druhy kousátek.

Buď silikonová, dřevěná nebo i  taková, která se můžou vychladit  v mrazáku.

My jsme pro vás vybraly tyto dřevěno/silikonové kousátka, klipy na dudlík a také velmi populární kojící korále z dílny U kuličky.

 

http://www.yourstar.cz/hracky/kousatko-silikon--drevo/

http://www.yourstar.cz/hracky/set-kousatko--korale-a-klip-na-dudlik/

http://www.yourstar.cz/hracky/kousatko-na-klipu/

Více se o této české  značce dozvíte v našem dalším článku.

 

Nezapomeňte však, že největší úlevou pro miminko je samozřejmě být s maminkou, která ho konejší, hladí, nosí, zpívá mu. Má její plnou pozornost.
Velmi dobré je také dásně masírovat, samozřejmě vydezinfikovaným prstem  na který můžeme natřít různé gely obsahující lokální anestetikum, které koupíte v lékárně či drogerii.

 


Kdy první zoubky rostou? 

 

Když se narodí novorozenec, nemá většinou žádné zuby. Ty dorůstají postupně až během
kojeneckého a batolecího období.  Dentice kojencům začíná růst v období mezi  4. – 9. měsícem života. První, mléčné zuby kompletně narostou postupně zhruba do  2,5 roku.  Do konce prvního roku mají děti obvykle prořezaných 8 zubů, do konce druhého roku 16 a ve věku 2.5 roku by měli mít prořezaných všech 20 zubů. Celkem se tedy vyklube 20 mléčných zoubků (8 řezáků, 4 špičáky a 8 stoliček).

 

Jak poznáme, že zoubky rostou?

 

Zoubky se na vyklubání z dásní postupně připravují  i několik týdnů, či měsíců.

 

Mezi nejčastější příznaky patří slinění, časté červenání tváří, zvýšena teplota, plačtivost, neklid.  Dásně jsou oteklé, prosáklé, červené a citlivé na dotyk. Dítě si cíleně strká do pusy ručičky a hračky, snaží se kousat, může odmítat jídlo. Někdy bývá růst zoubků spojen s průjmem a také s rýmou. Některé dětí spí během těchto nocí velmi nepokojně a často se budí.  Jindy veselé a hravé dítě se stává plačtivým a mrzutým, není mu dobře. Toto vše jsou příznaky, že se zoubky budou růst a mohou přetrvávat během celého procesu prořezávání.

 

Některé děti to snášejí lépe, jiné hůře.  Je to velmi individuální.  Naštěstí tento stav trvá jen několik dnů, případně týdnů, než si zoubky najdou cestu ven